Канон Пресвятой Богородице пред иконой «Тихвинская»


Икона Богородицы Тихвинская

Минея, 26 Июня, Кано́н пе́рвый, имы́й краегране́сие сицево́: О Благода́тная, Ты облагодати́ ми препро́ста сло́ва песнь

Глас 8

Песнь 1

Ирмос: Во́ду проше́д, я́ко су́шу,/ и еги́петскаго зла избежа́в,/ изра́ильтянин вопия́ше:/ Изба́вителю и Бо́гу на́шему пои́м. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

О Тро́ице Вседержи́тельная и Еди́нице Трисо́лнечная!/ Ду́шу мою́, и се́рдце, и ум, молю́, просвети́вши и благода́тию освяти́вши,/ к Боже́ственней Твое́й любви́, Преблага́я, возведи́/ и наста́ви благоче́стно пе́ти благосе́рдие Присноде́вы Благослове́нныя. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Блага́го Царя́ Блага́я Ма́ти,/ Я́же всем благопослу́шная в проше́ниих и всеси́льная в благодея́ниих,/ благода́ть све́та Твоего́ и нам возсия́й и облагодати́ днесь, о Богоблагода́тная,/ песнь Тебе́ пе́ти начина́ющая. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Лико́м А́нгельским вино́вно есть ра́дости/ Твоего́, Влады́чице, настоя́щаго торжества́ славосло́вие:/ си́и бо днесь дви́жутся к похвале́нию;/ мы же, бре́ннии, что́ Ти принесе́м?/ то́чию усе́рдная благода́рствия. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Арха́нгельский глас пое́м Ти:/ ра́дуйся, Чи́стая, а́ще и недосто́йни есмы́./ За бла́гость у́бо сей приими́, Влады́чице,/ све́том ми́лости Твоея́ нас просвеща́ющи/ и благода́ть всем подаю́щи. 

Песнь 3

Ирмос: Утвержде́й в нача́ле небеса́ ра́зумом/ и зе́млю на вода́х основа́вый,/ на ка́мени мя, Христе́, за́поведей Твои́х утверди́,/ я́ко несть свят, па́че Тебе́, еди́не Человеколю́бче. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Гряди́те, ве́рнии, на пресла́вное виде́ние,/ зри́те на высоте́ благоле́пно сия́ющу пречи́стым Свои́м о́бразом Де́ву Пречи́стую,/ нас благода́тно посеща́ющу, благове́рно пою́щих:/ несть пречи́сты, па́че Тебе́, Влады́чице. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Освяща́ется, Богоро́дице, Твое́ю благода́тию всяк ум ве́рных/ и возвыша́ется чу́дным ико́ны Твоея́ прише́ствием,/ ю́же благоче́стно почита́ющих и Тебе́ ве́рно сла́вящих,/ сподо́би, Влады́чице, нас, рабо́в Твои́х, Вы́шняго прича́стия. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Даждь нам ненаве́тно Небе́сную ше́ствовати стезю́, Богоневе́стная,/ на Боже́ственная дея́ния нас укрепля́ющи,/ я́ко да Твои́м, Де́во, заступле́нием/ злоко́зненнаго путе́й укло́ньшеся, присносу́щныя сла́вы бу́дем о́бщницы. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

А́нгелов Творца́, и́стиннаго Све́та Христа́,/ неизрече́нно из Тебе́, Богома́ти, возсия́вшаго луча́ми,/ омраче́нныя на́ша ду́ши и сердца́ просвети́/ и благода́тию Твое́ю, о Благода́тная, освяти́,/ к Го́рняго све́та раче́нию наставля́ющи. 

Седален, глас 4

Я́ко дре́вняго вои́стинну киво́та честне́йший Твой пречи́стый о́браз, Влады́чице!/ Па́че бо иле́ктра блиста́яся,/ повсю́ду неоску́дно лучи́ ми́лости Твоея́ всем, явля́я, простира́ет/ и чту́щия пресла́вное прише́ствие его́ благода́тною Бо́жиею ми́лостивно соблюда́ет./ О не́мже, Влады́чице, мы, ра́дующеся, усе́рдно пра́зднуем/ и ма́тернее Твое́ к нам милосе́рдие прославля́ем.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Богородичен: Я́ко дре́вняго вои́стинну киво́та честне́йший Твой пречи́стый о́браз, Влады́чице!/ Па́че бо иле́ктра блиста́яся,/ повсю́ду неоску́дно лучи́ ми́лости Твоея́ всем, явля́я, простира́ет/ и чту́щия пресла́вное прише́ствие его́ благода́тию Бо́жиею ми́лостивно соблюда́ет./ О не́мже, Влады́чице, мы, ра́дующеся, усе́рдно пра́зднуем/ и ма́тернее Твое́ к нам милосе́рдие прославля́ем.

Песнь 4

Ирмос: Ты моя́ кре́пость, Го́споди,/ Ты моя́ и си́ла,/ Ты мой Бог, Ты мое́ ра́дование,/ не оста́вль не́дра Отча/ и на́шу нищету́ посети́в./ Тем с проро́ком Авваку́мом зову́ Ти/ си́ле Твое́й сла́ва, Человеколю́бче. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Творе́ц всех и Созда́тель, вседержи́тельною си́лою нося́й вся́ческая,/ о́бразом Свои́м Боже́ственным и Твои́м, Де́во, днесь чудоно́сным пресла́вно прии́де,/ на руку́ Твое́ю, Чи́стая, носи́м, на спасе́ние челове́ком и исцеле́ние. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Неизрече́нному Бо́жию дарова́нию, ико́не Све́та Христа́ и Пречи́стыя Де́вы,/ прииди́те, ве́рнии, поклони́мся и с любо́вию припаде́м, вопию́ще:/ низпосли́, о Благоде́телю, ро́ждшия Тя ра́ди Присноде́вы Благосе́рдыя,/ благода́ть и ми́лость нам, рабо́м Твои́м. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

А́нгелов Цари́це, мы́сленный киво́те, зако́ннаго па́че киво́та пречи́стый Твой о́браз/ неизрече́нными чудесы́ и благода́тьми Бог украси́ и просла́ви/ и А́нгелом почита́ти того́ повело́:/ с ни́миже о нас Ему́, о Всепе́тая, моли́ся,/ сла́вящих спаси́тельное Его́ смотре́ние,/ и Твое́ е́же бы нам спасе́ние улучи́ти. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Я́же по благода́ти дарова́нная от Бо́га Помо́щнице нам всем, христиа́ном,/ Того́ моли́, Всеблага́я и Всенепоро́чная,/ я́ко да пре́зрит на́ша безчи́сленная согреше́ния и изба́вит пла́меннаго томле́ния,/ и тьмы кроме́шния, и му́ки вся́кия. 

Песнь 5

Ирмос: У́тренюет дух мой к Тебе́, Бо́же,/ от Отца́ рожде́нному неизрече́нно/ и воздви́гнувшему рог спасе́ния нам. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Ты, о Благода́тная,/ в ми́лостивом Твое́м днесь благоволе́нии/ боголе́пным явле́нием страну́ на́шу благода́тно просвети́ла еси́/ и та́инственное све́та Твоего́ просвеще́ние ми́ру низпосла́ла еси́,/ к све́ту Вы́шния сла́вы, Богоро́дице, ве́рныя возводя́щи. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Омрачи́хомся по́мыслы, отягчи́хомся грехи́,/ недоуме́ем светоно́сныя благода́ти и ми́лости Твоея́ испове́дати, Влады́чице,/ но, о Пресвята́я Де́во,/ просвети́ нас и обогати́ та́инственными Твои́ми дарова́нии Боже́ственных жела́ний,/ к све́ту пра́ваго пути́ направля́ющи. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Благоче́стно отвсю́ду, о Богома́ти,/ к пречестне́й Твое́й ико́не притека́ющия,/ и усе́рдно покланя́ющияся, и ве́рно ве́зде Тя призыва́ющия/ предвари́, от бед вся́ких спаса́ющи, и лю́тых неду́г избавля́ющи,/ и ду́хи лука́выя прогоня́ющи,/ тишину́ и здра́вие подаю́щи всем, Влады́чице. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Лю́тыми помышле́нии и скве́рными воспомина́нии/ от лука́вых враго́в стужа́емых зе́льне, не оста́ви нас, ниже́ пре́зри, Богороди́тельнице,/ но осени́ Твое́ю благода́тию, покрыва́ющи от сих, и заступа́ющи,/ и спаса́ющи от всех их наве́т, о Богоблаже́нная! 

Песнь 6

Ирмос: Моли́тву пролию́ ко Го́споду/ и Тому́ возвещу́ печа́ли моя́,/ я́ко зол душа́ моя́ испо́лнися/ и живо́т мой а́ду прибли́жися,/ и молю́ся, я́ко Ио́на:/ от тли, Бо́же, возведи́ мя. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Ае́р простра́нный и земля́ на́ша, Цари́це, в пресла́вном Твоея́ ико́ны прише́ствии/ чуде́с и Боже́ственных даро́в благода́тию Твое́ю испо́лнися,/ во утвержде́ние благоче́стия и всех ве́рных, Всепе́тая,/ е́юже днесь и супоста́ты низлага́ются/ и сла́вящия Тя кре́пце утвержда́ются. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Гра́де Бо́жий, селе́ние Свято́е, Де́во Богоневе́стная,/ сохрани́ от сопроти́вных нахожде́ния и от всех наве́т вра́жиих святы́й дом Твой/ и вся гра́ды и страны́ христиа́нския, любо́вию пою́щия Тя/ и ве́рно почита́ющия пречи́стый о́браз Твой. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Освяще́ние, здра́вие и спасе́ние всегда́ подава́й/ душа́м же и телесе́м на́шим, о Ма́ти Бо́жия,/ благоче́стно покланя́ющимся ико́не Твое́й Боже́ственней,/ и усты́ и се́рдцем благогове́йно ю со стра́хом целу́ющим,/ и ве́рою от души́ Тя песносло́вящим. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Держа́вный покро́в и сте́ну необори́му стяжа́вше Тя, Присноде́во Богоро́дице,/ упова́ние на Тя с Бо́гом возлага́ем, ве́рнии, и приле́жно мо́лим:/ си́лою Твое́ю стре́лы вра́жия и ко́зни вся бесо́вския не́мощны, я́ко младе́нчески, покажи́/ и неде́йственны, кре́пкая на́ша Помо́щнице. 

Кондак, глас 8

Притеце́м, лю́дие, к Де́вей Богоро́дице Цари́це,/ благодаря́ще Христа́ Бо́га,/ и, к Тоя́ чудотво́рней ико́не, уми́льно взира́ющи, припаде́м и возопие́м Ей:/ о Влады́чице Мари́е,/ присети́вше страну́ сию́ Твоего́ честна́го о́браза явле́нием чуде́сно,/ спаса́й в ми́ре и благовре́менстве оте́чество на́ше и вся христиа́ны,/ насле́дники показу́ющи Небе́сныя жи́зни,/ Тебе́ бо ве́рно зове́м:/ ра́дуйся, Де́во, ми́ра спасе́ние.

Икос

Пречу́дное явле́ние Богома́тере ви́дяще,/ на высоту́ доброде́телей взы́дем и ум на Не́бо возведе́м./ Сего́ бо ра́ди небоше́ственне прии́де, да привлече́т к высоте́ вопию́щия Ей си́це:/ ра́дуйся, благослове́нная Де́во, от всех родо́в Бо́гом избра́нная;/ ра́дуйся, Небе́сная Цари́це, Го́спода Бо́га Ма́ти и Творца́ вся́ческих./ Ра́дуйся, всера́достное А́нгелом пе́ние;/ ра́дуйся, всежела́тельное всего́ ми́ра зре́ние./ Ра́дуйся, неподви́жимое ве́ры благоче́стия основа́ние;/ ра́дуйся, всесве́тлое благода́ти позна́ние./ Ра́дуйся, Бо́жие к земны́м благоволе́ние;/ ра́дуйся, земны́х к Бо́гу возведе́ние./ Ра́дуйся, озло́бленным душа́м утеше́ние;/ ра́дуйся, всем ве́рным ско́рое поможе́ние./ Ра́дуйся, дарова́нная от Бо́га Предста́тельнице ро́ду христиа́нскому,/ его́же и соблюда́й приле́жно от вся́ких бед и зол, да зове́м Ти:/ ра́дуйся, Де́во, ве́рным спасе́ние.

Песнь 7

Ирмос: Бо́жия снизхожде́ния/ огнь устыде́ся в Вавило́не иногда́,/ сего́ ра́ди о́троцы в пещи́, ра́дованною ного́ю,/ яко во цве́тнице, лику́юще, поя́ху:/ благослове́н еси́, Бо́же оте́ц на́ших. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

А́нгелом гове́йный о́браз Твой, Влады́чице,/ неизрече́нною при́сно благода́тию сия́ет и си́лою:/ днесь бо того́ дарова́нии земны́я просвеща́еши,/ и к Небе́сным наставля́еши, и к ве́чному животу́ устроя́еши/ за неизглаго́ланную Твою́ бла́гость, Богоблагода́тная. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Твоего́ боголе́пнаго явле́ния, и пресла́внаго ико́ны прише́ствия, и чуде́с пучи́ны, Чи́стая,/ вити́йствующих уста́ ника́коже возмога́ют испове́дати;/ мы же, гру́бии, что́ возглаго́лем?/ то́чию: поми́луй и спаси́ нас, о Всеми́лостивая Влады́чице! 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Изве́стная ве́рных Помо́щнице и всех благи́х Пода́тельнице,/ приими́ нас, ве́рно припа́дающих и любо́вию вопию́щих Ти:/ поми́луй нас, Госпоже́, поми́луй нас,/ я́коже днесь, та́ко и во о́ный век,/ бу́ди нам Помо́щница и Засту́пница. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ма́ти Бо́жия Милосе́рдая, ми́лости Твоея́ две́ри днесь отве́рзи нам/ и от уст мы́сленных волко́в исхити́,/ хотя́щих нас поглоти́ти и до конца́ погуби́ти;/ поми́луй, мо́лим Тя, о Влады́чице, поми́луй,/ не отврати́ посра́мленных раб Твои́х. 

Песнь 8

Ирмос: Покрыва́яй вода́ми превы́спренняя Своя́,/ полага́яй мо́рю преде́л песо́к/ и содержа́й вся,/ Тя пое́т со́лнце, Тя сла́вит луна́,/ Тебе́ прино́сит песнь вся тварь,/ я́ко Соде́телю всех во ве́ки. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Покрыва́яй вода́ми превы́спренняя Своя́,/ полага́яй мо́рю преде́л песо́к/ и содержа́й вся,/ Тя пое́т со́лнце, Тя сла́вит луна́,/ Тебе́ прино́сит песнь вся тварь,/ я́ко Соде́телю всех во ве́ки. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Пресла́вная днесь пою́ще, любе́зно А́нгелом гове́йной Твое́й ико́не покланя́емся,/ благогове́юще, о Госпоже́ Цари́це!/ Сла́вящее Тя оте́чество на́ше Боже́ственною Твое́ю благода́тию осени́,/ и на враги́ укрепи́, и ми́рно соблюди́. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Ра́дости вина́ Всеблагослове́нная, ра́дуйся, Всенепоро́чная, ра́дуйся, Благода́тная,/ держа́ва на́ша и огражде́ние и спаси́тельное прибе́жище,/ спаси́ ны, рабы́ Твоя́, не иму́щия па́че Тебе́ к Бо́гу по́мощи,/ на Тя бо наде́емся и Тебе́ пое́м во ве́ки. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Еди́ну Тя жи́зни на́шея стяжа́хом с Бо́гом Храни́тельницу и кре́пку наде́жду спасе́ния:/ мо́лим Тя, о Благосе́рдая, и по кончи́не хода́тайствовати о нас,/ я́ко да бу́дущих стяза́ний изба́вимся/ и ми́лостива обря́щем Сы́на Твоего́ и Бо́га в День су́дный. 

Песнь 9

Ирмос: Ужасе́ся о сем не́бо/ и земли́ удиви́шася концы́,/ я́ко Бог яви́ся челове́ком пло́тски/ и чре́во Твое́ бысть простра́ннейшее небе́с./ Тем Тя, Богоро́дицу,/ А́нгелов и челове́к чинонача́лия велича́ют. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Про́ста пути́ по ае́ру светоприя́тному ико́на Твоя́, Влады́чице, стезю́ проходя́щи,/ богодви́жимо и светоле́пно неизсле́димы стези́ творя́щи,/ ве́рныя в поднебе́сней благода́тию озари́, ве́рою вопию́щия:/ вои́стинну честне́йши всех еси́, Де́во Чи́стая. 

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Сло́ва вити́йством превысо́ких Твои́х, Чи́стая, чуде́с/ ника́коже по достоя́нию украси́ти удо́бни есмы́,/ то́чию усе́рдне мо́лим Тя, Цари́це:/ да мо́лиши Сы́на Твоего́, Влады́ку и Царя́ всех,/ дарова́вшаго нам Тебе́, пресла́вную Помо́щницу,/ сподо́бити нас Небе́снаго Своего́ Ца́рствия. 

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Песнь благода́рственно пе́ния за неизрече́нное Твое́ милосе́рдие,/ о Богоблагода́тная, от нас приими́,/ проше́ния на́ша в по́льзу исполня́ющи,/ и к высоте́ го́рней всех возведи́, ве́рно бо Ти зове́м:/ вои́стинну вы́шши всех еси́, Де́во Всенепоро́чная. 

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ро́ди вси, ра́достно блажи́м Тя, Богоро́дице,/ я́ко ра́дости вся ны испо́лнила еси́/ пресла́вным прише́ствием ико́ны Твоея́, Пречи́стая./ Е́йже днесь покланя́ющеся, уми́льно мо́лим Тя:/ не забу́ди, Влады́чице, Твои́х рабо́в сподо́бити в бу́дущем ве́це избра́нных ра́дости. 

Светилен

Пречи́стый о́браз Твой, и́мже присети́ла еси́ нас, Богоотрокови́це Де́во, чту́ще,/ пра́зднуем сего́ ны́не прише́ствие,/ от него́ благода́тию Сына́ Твоего́ и Твое́ю/ прие́млюще скорбе́й, и бед, и напа́стей избавле́ние,/ Ма́ти Бо́га Вы́шняго.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Богородичен: Пречи́стый о́браз Твой, и́мже присети́ла еси́ нас, Богоотрокови́це Де́во, чту́ще,/ пра́зднуем сего́ ны́не прише́ствие,/ от него́ благода́тию Сына́ Твоего́ и Твое́ю/ прие́млюще скорбе́й, и бед, и напа́стей избавле́ние,/ Ма́ти Бо́га Вы́шняго.

Комментировать

«Азбука молитвы»
в Telegram.
t.me/azprayer