Array ( [_ga] => GA1.2.483637809.1713913554 [_gcl_au] => 1.1.1810790299.1713913553 [_gid] => GA1.2.1852305775.1713913554 [_ym_visorc] => b [GbkdSLvIrQXTE] => Dnb@I]JlwLt9o [OIGuVFe] => DSQ3buG_oPk [pQFOfvJwrdzZS] => r4H_P.Z [_ym_d] => 1713913554 [_ym_isad] => 2 [_ym_uid] => 1713913554119845027 )

Молитвы при семейных несогласиях


О умножении любви и искоренении ненависти и всякой злобы

Господь Иисус Христос

Тропарь, глас 4

Аудио:
0:26

Сою́зом любве́ апо́столы Твоя́ связа́вый, Христе́, и нас Твои́х ве́рных рабо́в к Себе́ тем кре́пко связа́в, твори́ти за́поведи Твоя́ и друг дру́га люби́ти нелицеме́рно сотвори́, моли́твами Богоро́дицы, Еди́не Человеколю́бче.

Перевод: Союзом любви ты связал, Христос, Апостолов, и нам, Твоим верным рабам, к Себе тем самым крепко привязав, подай соблюдать заповеди Твои и друг друга любить нелицемерно, молитвами Богородицы, Единый Человеколюбивый.

Кондак, глас 5

Аудио:
0:22

Пла́менем любве́ распали́ к Тебе́ сердца́ на́ша, Христе́ Бо́же, да то́ю разжига́еми, се́рдцем, мы́слию же и душе́ю, и все́ю кре́постию на́шею возлю́бим Тя, и и́скренняго своего́ я́ко себе́, и повеле́ния Твоя́ храня́ще сла́вим Тя, всех благ Да́теля.

Перевод: Пламенем любви к Тебе зажги наши сердца, Христос Бог, да и мы горячо возлюбим Тебя сердцем, мыслями и душою и всей крепостью нашей возлюбим Тебя и ближнего своего как самих себя, и повеления Твои храня, прославим Тебя, всех благ Подателя.

* * *

Мученикам и исповедникам Гурию, Самону и Авиву

Мученики и исповедники Гурий, Самон и Авив

Молитва 1‑я

Аудио:
2:25

О, пресла́внии му́ченицы Гу́рие, Само́не и Ави́ве! К ва́м, я́ко ско́рым помо́щникам и те́плым моли́твенникам, мы́, немощни́и и недосто́йнии, прибега́ем, усе́рдно моля́ще: не пре́зрите ны́, во мно́гая беззако́ния впа́дшия и по вся́ дни́ и часы́ согреша́ющия; наста́вите на пу́ть пра́вый заблу́ждшия, исцели́те стра́ждущия и скорбя́щия; соблюди́те ны́ в непоро́чнем и целому́дреннем житии́; и я́коже дре́вле, та́ко и ны́не покрови́тели супру́жеств пребу́дите, в любве́ и единомы́слии сия́ утвержда́юще и от все́х злы́х и бе́дственных обстоя́ний избавля́юще. Защити́те, о многомо́щныя испове́дницы, вся́ правосла́вныя христиа́ны от напа́стей, злы́х челове́к и ко́зней де́монских; огради́те я́ от неча́янныя сме́рти, умоля́юще Всеблага́го Го́спода, да вели́кия и бога́тыя ми́лости на́м, смире́нным рабо́м Свои́м, проба́вит. Не́смы бо досто́йни нечи́стыми уста́ми призыва́ти великоле́пое и́мя Созда́теля на́шего, а́ще не вы́, святи́и му́ченицы, за ны́ хода́таи бу́дете; сего́ ра́ди к ва́м прибега́ем и предста́тельства ва́шего пред Го́сподем о на́с про́сим. Та́кожде изба́вите на́с от гла́да, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нных, междоусо́бныя бра́ни, смертоно́сныя я́звы и вся́каго душепа́губнаго обстоя́ния. Е́й, страстоте́рпцы Христо́вы, устро́йте на́м моли́твами ва́шими вся́ блага́я и поле́зная, да благоче́стно житие́ вре́менное преше́дше и кончи́ну непосты́дну стяжа́вше, удосто́имся те́плым заступле́нием ва́шим со все́ми святы́ми одесну́ю Правосу́днаго Бо́га Судии́ ста́ти, и Того́ непреста́нно сла́вити со Отце́м и Святы́м Ду́хом во ве́ки. Ами́нь.

Перевод: О, преславные мученики Гурий, Самон и Авив! К вам, словно к скорым помощникам и усердным молитвенникам, мы́, немощные и недостойные, прибега́ем, усе́рдно моля́: не отвергните нас, во многие беззакония впадших и во все дни́ и часы́ согрешающих; наставьте на пу́ть правильный заблуждивших, исцелите страждущих и скорбящих; соблюдите нас в непорочной и целомудренной жизни; и как в древности, так и ныне покровители супружества будите, в любви и единомыслии это утверждая и от всех злых и бедственных обстояний избавляя. Защитите, о многомощные исповедники, всех православных христиан от напастей, злых людей и ко́зней де́монских; оградите нас от неожиданной смерти, умоляя Всеблагого Го́спода, да великие и богатые ми́лости на́м, смире́нным рабам Свои́м, продлит. Ибо мы недостойны нечистыми устами призывать великолепне имя Создателя нашего, если не вы́, святые мученики, за нас ходатаи будете; вот почему к вам прибегаем и предстательства ва́шего пред Го́сподом о на́с про́сим. Так избавьте нас от голода, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменных, междоусобной брани, смертоносной болезни и всякой душепагубной невзгоды. О страстотерпцы Христовы, устройте нам вашими молитвами все нужное и полезное, да благочестно жизнь временную проведя и кончину безбоязненную стяжав, удостоимся усердным заступлением вашим со всеми святыми по правую сторону Правосудного Бога Судьи стать, и Того непрестанно славить с Отцом и Святым Ду́хом во ве́ки. Ами́нь.

Молитва 2‑я*

Аудио:
2:29

О, святи́и му́ченицы и испове́дницы Христо́вы Гу́рие, Само́не и Ави́ве! Те́плии о нас хода́таи и моли́твенницы пред Бо́гом, во умиле́нии серде́ц на́ших, взира́я на пречи́стый ваш о́браз, смире́нно мо́лим вас: услы́шите нас, гре́шных и недосто́йных рабо́в свои́х, су́щих в беда́х, ско́рбех и напа́стех, и призре́в на́ша тя́жкая и безчи́сленная прегреше́ния, яви́те нам свою́ вели́кую ми́лость, воздви́гните нас из глубины́ грехо́вныя, просвети́те наш ум, смягчи́те зло́е и окая́нное се́рдце, прекрати́те за́висть, вражду́ и раздо́ры, в нас живу́щие. Осени́те нас ми́ром, любо́вию и стра́хом Бо́жиим, умоли́те милосе́рднаго Го́спода, да покры́ет мно́жество грехо́в на́ших Свои́м неизрече́нным милосе́рдием. Да соблюде́т Це́рковь Свою́ Святу́ю от неве́рия, ересе́й и раско́лов. Да пода́ст стране́ на́шей мир, благоде́нствие, земли́ плодоро́дие; супру́гом любо́вь и согла́сие; ча́дам послуша́ние; оби́димым терпе́ние; оби́дящим страх Бо́жий; скорбя́щим благоду́шие; ра́дующимся воздержа́ние. Всех же нас да покры́ет Свое́ю всеси́льною десни́цею, и да изба́вит от гла́да, губи́тельства, тру́са, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни, и напра́сныя сме́рти. Да огради́т нас ополчением святы́х Свои́х а́нгелов, во е́же изба́витися нам по исхо́де на́шем из жития́ сего́ от ко́зней лука́ваго и та́йных воздушных мыта́рств его́, и неосужде́нными предста́ти Престо́лу Го́спода Сла́вы, иде́же ли́цы святы́х А́нгел со все́ми святы́ми вы́ну сла́вят пресвято́е и великоле́пое и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Перевод: О святые мученики и исповедники Христовы Гурий, Самон и Авив! Усердные о нас ходатаи и молитвенники перед Богом, во умилении сердец наших, взирая на пречи́стый ваш о́браз, смире́нно мо́лим вас: услышьте нас, гре́шных и недосто́йных рабо́в свои́х, находящихся в беда́х, скорбях и напастях, и будьте милостивы к нашим тяжким и бесчисленным согрешениям, яви́те нам свою́ вели́кую ми́лость, поднимите нас из глубины́ грехов, просвети́те наш ум, смягчи́те зло́е и окая́нное се́рдце, прекрати́те за́висть, вражду́ и раздо́ры, в нас живу́щие. Осени́те нас ми́ром, любовью и стра́хом Бо́жьим, умоли́те милосе́рдного Го́спода, да покроет мно́жество грехо́в на́ших Свои́м неизрече́нным милосе́рдием. Да соблюдёт Це́рковь Свою́ Святу́ю от неве́рия, ересе́й и раско́лов. Да пода́ст стране́ на́шей мир, благоде́нствие, земли́ плодоро́дие; супругам любо́вь и согла́сие; ча́дам послуша́ние; оби́димым терпе́ние; оби́дящим страх Бо́жий; скорбя́щим благоду́шие; ра́дующимся воздержа́ние. Всех же нас да покроет Своей всесильной десницей, и да изба́вит от гла́да, губи́тельства, землетрясения, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусобной бра́ни, и неожиданной сме́рти. Да огради́т нас ополчением святы́х Свои́х а́нгелов, чтобы избавиться нам по исхо́де на́шем из жизни этой от ко́зней лукавого и та́йных воздушных мыта́рств его́, и неосуждёнными предстать Престо́лу Го́спода Сла́вы, где лица святы́х А́нгел со все́ми святы́ми всегда сла́вят пресвято́е и великоле́пое и́мя Отца́ и Сы́на и Святого Ду́ха, ны́не и всегда и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


См. также:

Комментировать

2 комментария

  • Людмила Шматова, 28.05.2019

    Спасибо за Ваш труд ‚очень помогает

    Ответить »
  • Надежда Зарубина, 12.05.2020

    Слава Господу за все!!!люблю,очень люблю каждую молитовку!это безценный Дар Божий нам в помощь!Благодарю Святых Отцов Церкви Христовой за молитвы , их труды и подвиги!Всех,кто создал этот сайт и открыл доступ каждому нуждающемуся в помощи христианину!СпасиБог!!!Вот,они,истинные молитвы!молитвы Святых отцов наших!Берегите это достояние,люди!За наследие,данное нам.За все,за все благодарю тебя, Боже!-особенно за все то,что невозможно выразить словами!к сожалению,все чаще стала замечать,люди настолько заблуждаются,что непонимают как опасны заговоры и наговоры,которые они читают,якобы Богу…нет!!!они не Богу,а другому посвящены, и им же придуманы.и слугами его…избегайте,люди этой опасной ловушки,которой пользуются колдуны,экстрасенсы и прочие иже с ним,врагами Церкви Христовой и рода человеческого…Берегите себя и своих близких!молитесь истинными молитвами,Истинному Богу,во Святой Троице Единому!!!Спаси всех нас,любимый Господь наш Иисус Христос!Аминь.

    Ответить »
«Азбука молитвы»
в Telegram.
t.me/azprayer