Источник

Глава III. Молитвы на различные случаи

Призывание помощи Духа Святого на всякое доброе дело

Царю́ Небе́сный, Уте́шителю, Ду́ше и́стины, И́же везде́ сый и вся исполня́яй, Сокро́вище благи́х и жи́зни Пода́телю, прииди́ и всели́ся в ны, и очи́сти ны от вся́кия скве́рны, и спаси́, Бла́же, ду́ши на́ша.


Тропарь, гл. 2: Тво́рче и Созда́телю вся́ческих, Бо́же, дела́ рук на́ших, к сла́ве Твое́й начина́емая, Твои́м благослове́нием спе́шно испра́ви, и нас от вся́каго зла изба́ви, яко Еди́н Всеси́лен и Человеколю́бец. Боже, Творец и Создатель всего мира! дела рук наших, ко славе Твоей начинаемые, Твоим благословением скоро доведи до конца и избавь нас от всякого зла, как единый всесильный и Человеколюбец.


Кондак, гл. 6: Ско́рый в заступле́ние и кре́пкий в по́мощь, предста́ни благода́тию си́лы Твоея́ ны́не, и благослови́в укрепи́, и в соверше́ние наме́рения блага́го де́ла рабо́в Твои́х произведи́: вся бо ели́ка хо́щеши, я́ко Си́льный Бог, твори́ти мо́жеши. Скорый на защиту и сильный в помощи, яви ныне благодать силы Твоей и, благословив, укрепи рабов Твоих и помоги им в совершении задуманного доброго дела; ибо Ты, как всесильный Бог, можешь творить все, чтό хочешь.

Благодарение за всякое благодеяние Божие


Тропарь, гл. 4: Благода́рни су́ще недосто́йнии раби́ Твои́ Го́споди, о Твои́х вели́ких благодея́ниих, на нас бы́вших, сла́вяще Тя хва́лим, благослови́м, благодари́м, пое́м и велича́ем Твое́ благоутро́бие, и ра́бски любо́вию вопие́м Ти: Благоде́телю Спа́се наш, сла́ва Тебе́. Благодарны будучи, Господи, за Твои великие благодеяния, нам оказанные, мы, недостойные рабы Твои, славим и восхваляем Тебя, благословляем, благодарим, воспеваем и величаем Твое милосердие и, как рабы, с любовью восклицаем Тебе: Благодетель, Спасе наш, слава Тебе!
Кондак, гл. 3: Твои́х благодея́ний и даро́в ту́не, я́ко раби́ непотре́бнии сподо́бльшеся, Влады́ко, к Тебе́ усе́рдно притека́юще, благодаре́ние по си́ле прино́сим, и Тебе́ я́ко Благоде́теля и Творца́ сла́вяще, вопие́м: сла́ва Тебе́, Бо́же Всеще́дрый. Мы, как недостойные рабы, незаслуженно сподобившись Твоих благодеяний и даров, Владыка, с усердием к Тебе обращаемся и приносим посильное благодарение, и, прославляя Тебя, как Благодетеля и Творца, восклицаем: слава Тебе, Боже милостивейший!
Богородичен, гл. 3: Богоро́дице, христиа́ном помо́щнице, Твое́ предста́тельство стяжа́вше, раби́ Твои́, благода́рно Тебе́ вопие́м: ра́дуйся, Пречи́стая Богоро́дице Де́во, и от всех нас бед Твои́ми моли́твами всегда́ изба́ви, еди́на вско́ре предста́тельствующая. Богородица, помощница христианам! Мы, рабы Твои, получивши Твое заступничество, с благодарностью восклицаем Тебе: радуйся, пречистая Богородица Дева, и от всех бед Твоими молитвами избавляй нас, единая скорая Заступница!

За отправляющихся в путь


Тропарь, гл. 2: Путь и и́стина37 сый, Христе́, спу́тника А́нгела Твоего́ рабо́м Твои́м ны́не, я́коже Тови́и иногда́, посли́, сохраня́юща и невреди́мых, к сла́ве Твое́й, от вся́каго зла во вся́ком благополу́чии соблюда́юща, моли́твами Богоро́дицы, Еди́не Человеколю́бче. Христе, Путь и Истина, пошли ныне рабам Твоим, как некогда Товии, в спутники Ангела Твоего, который сохранил бы их невредимыми ко славе Твоей и соблюл, по молитвам Богородицы, от всякаго зла во всяком благополучии, единый Человеколюбец!
Кондак, гл. 2: Луце́ и Клео́пе во Еммау́с спутеше́ствовавый, Спа́се, сше́ствуй и ны́не рабо́м Твои́м, путеше́ствовати хотя́щим, от вся́каго избавля́я их зла́го обстоя́ния: вся бо Ты, я́ко Человеколю́бец, мо́жеши хотя́й. Путешествовавший в Эммаус с Лукою и Клеопою, шествуй, Спасе, и ныне с рабами Твоими, желающими отправиться в путь, избавляя их от всякой злой опасности; ибо Ты, как Человеколюбец, все можешь, если захочешь.
Молитва: Го́споди Иису́се Христе́ Бо́же наш, и́стинный и живы́й путю́, состра́нствовати мни́мому Твоему́ отцу́ Ио́сифу и Пречи́стей Ти Де́ве Ма́тери во Еги́пет изво́ливый, и Луце́ и Клео́пе во Еммау́с спутьше́ствовавый! И ны́не смире́нно мо́лим Тя, Влады́ко Пресвяты́й, и рабо́м Твои́м сим Твое́ю благода́тию спутьше́ствуй. И я́коже рабу́ Твоему́ Тови́и, А́нгела храни́теля и наста́вника посли́, сохраня́юща и избавля́юща их от вся́каго зла́го обстоя́ния ви́димых и неви́димых враго́в, и ко исполне́нию за́поведей Твои́х наставля́юща, ми́рно же и благополу́чно и здра́во препровожда́юща, и па́ки це́ло и безмяте́жно возвраща́юща; и да́ждь им все благо́е свое́ наме́рение ко благоугожде́нию Твоему́ благополу́чно в сла́ву Твою́ испо́лнити. Твое́ бо есть, е́же ми́ловати и спаса́ти нас, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем со Безнача́льным Твои́м Отце́м и со Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Господи, Иисусе Христе, Боже наш, истинный и живой Путь, изволивший странствовать в Египет с мнимым отцом Твоим Иосифом и пречистою Девою, Матерью Твоею, и путешествовавший в Эммаус с Лукою и Клеопою! И ныне, смиренно молим Тебя, пресвятой Владыка, сопутствуй и этим рабам Твоим Твоею благодатью. И, как рабу Твоему Товии, пошли Ангела, хранителя и наставника, который сохранял бы и избавлял их от всякой злой опасности, от видимых и невидимых врагов, наставлял бы их к исполнению заповедей Твоих, сопровождал бы в благополучии и добром здравии и привел бы обратно невредимыми и спокойными. И дай им все свое доброе намерение исполнить благополучно в угождение Тебе и во славу Твою. Ибо в Твоей власти миловать и спасать нас, и мы воссылаем Тебе славу, с неимеющим начала Отцом Твоим и пресвятым, благим и дающим жизнь Духом Твоим, ныне, и всегда и в веки вечные. Аминь.

За болящих


Тропарь, гл. 4: Ско́pый в заступле́нии Еди́н сый, Хpисте́, ско́pое свы́ше покажи́ посеще́ние стра́ждущиму рабу́ Твоему́, и изба́ви от неду́г и го́pьких боле́зней: и воздви́гни во е́же пе́ти Тя и сла́вити непpеста́нно, моли́твами Богоpо́дицы, Еди́не Человеколю́бче. Ты – единственный скорый Заступник, Христе! Яви же скорую свыше помощь страдающему рабу Твоему: избавь его от недугов и тяжких болезней; подними его по молитвам Богородицы, чтобы он непрестанно воспевал и славил Тебя, единый Человеколюбец!
Кондак, гл. 2: На одре́ боле́зни лежа́щаго и сме́ртною ра́ною уя́звленнаго, я́коже иногда́ воздви́гл еси́, Спа́се, Петро́ву те́щу, и рассла́бленнаго, на одре́ носи́маго, си́це и ны́не, Милосе́рде, стра́ждущаго посети́ и исцели́, Ты бо Еди́н еси́ неду́ги и боле́зни ро́да на́шего понесы́й и вся моги́й, я́ко Многоми́лостив. Как некогда Ты, Спасе, поднял тещу Петрову и расслабленного, принесенного на одре, так ныне, Милосердый, посети и исцели лежащего на одре болезни, пораженного смертельною раною и страдающего; ибо Ты один взял на Себя все недуги и болезни рода нашего и все можешь, как Многомилостивый.
Молитва: Влады́ко, Вседержи́телю, Святы́й Царю́, наказу́яй и не умерщвля́яй, утвержда́яй низпа́дающия и возводя́й низве́рженныя, теле́сныя челове́ков ско́рби исправля́яй, мо́лимся Тебе́, Бо́же наш, раба́ Твоего́ (и́мярек) немощству́юща посети́ ми́лостию Твое́ю, прости́ ему́ вся́кое согреше́ние во́льное и нево́льное. Ей, Го́споди, враче́бную Твою́ си́лу с Небесе́ низпосли́, прикосни́ся телеси́, угаси́ огне́вицу, укроти́ стра́сть и вся́кую не́мощь тая́щуюся, бу́ди врач раба́ Твоего́ (и́мярек), воздви́гни его́ от одра́ боле́зненнаго и от ло́жа озлобле́ния це́ла и всесоверше́нна, да́руй его́ Це́ркви Твое́й благоугожда́юща и творя́ща во́лю Твою́. Твое́ бо есть, е́же ми́ловати и спаса́ти ны, Бо́же наш, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Владыка, Вседержитель, Святой Царь, наставляющий и не умерщвляющий, утверждающий падающих и восстановляющий низверженных, телесные страдания человеческие исцеляющий! Молимся Тебе, Боже наш, посети Твоею милостью страдающего немощью раба Твоего [имя]; прости ему всякое согрешение его вольное и невольное. Господи! пошли с небес врачующую силу Твою, прикоснись к его телу, угаси в нем жар, укроти страдание и исцели всякую таящуюся в нем немощь; будь врачем раба Твоего [имя] и подними его с одра болезни, с ложа страдания целым и совершенно здоровым; соделай его благоугождающим Церкви Твоей и исполняющим волю Твою. Ибо в Твоей власти миловать и спасать нас, Боже наш, и мы воссылаем Тебе славу, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и всегда и в веки вечные. Аминь.

Молитва на исход души


Влады́ко Го́споди Вседержи́телю, О́тче Го́спода на́шего Иису́са Христа́, и́же все́м челове́ком хотя́й спасти́ся и в ра́зум и́стины приити́, не хотя́й сме́рти гре́шному, но обраще́ния и живота́, мо́лимся, и ми́ли ся Ти́ де́ем, ду́шу раба́ Твоего́ (или́ рабы́ Твоея́) (и́мярек) от вся́кия у́зы разреши́ и от вся́кия кля́твы свободи́, оста́ви прегреше́ния ему́, (или ей) я́же от ю́ности, ве́домая и неве́домая, в де́ле и сло́ве, и чи́сто испове́данная, или́ забве́нием, или́ студо́м утае́ная. Ты́ бо еди́н еси́ разреша́яй свя́занныя и исправля́яй сокруше́нныя, наде́жда ненача́емым, моги́й оставля́ти грехи́ вся́кому челове́ку, на Тя́ упова́ние иму́щему. Ей, человеколюби́вый Го́споди повели́, да отпу́стится от у́з плотски́х и грехо́вных, и приими́ в ми́р ду́шу раба́ Твоего́ сего́ (или рабы Твоея сея) (и́мярек) и поко́й ю́ в ве́чных оби́телех со святы́ми Твои́ми, благода́тию единоро́днаго Сы́на Твоего́, Го́спода Бо́га и Спа́са на́шего Иису́са Христа́: с Ни́мже благослове́н еси́, с Пресвяты́м и Благи́м, и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Владыка, Господи Вседержитель, Отец Господа нашего Иисуса Христа, желающий всем людям спасения и достижения познания истины, не смерти хотящий грешнику, но его обращения и жизни! Молимся и умоляем Тебя, душу раба Твоего [или рабы Твоей] разреши от всяких уз, освободи от всякаго проклятия и прости ему [ей] грехи, совершенные от юных лет, ведомые и неведомые, делом и словом, как чистосердечно исповеданные, так по забвению или стыду утаенные. Ибо Ты один снимаешь узы со связанных и восстановляешь поверженных, Ты один – надежда отчаявшимся и могущий прощать грехи всякому человеку, уповающему на Тебя. Повели же, человеколюбивый Господи, да отпустится он [она] из уз плотских и греховных. И прими в царство мира душу раба Твоего [или рабы Твоей] [имя] и покой ее в вечных обителях со святыми Твоими, благодатью Единородного Сына Твоего, Господа Бога и Спасителя нашего Иисуса Христа. Ты благословен с Ним и со всесвятым, благим и дающим жизнь Твоим Духом, ныне и всегда и в веки вечные. Аминь.

Молитва на закладку дома


Бо́же Вседержи́телю, сотвори́вый небеса́ ра́зумом, и основавы́й зе́млю на тве́рди ея, Созда́телю и Соде́телю всех, при́зри на раба́ твоего́ (имярек), изво́лившаго в державе крепости Твоея воздви́гнути дом в жили́ще и зда́нием его́ воздви́гнути: утверди́ его́ на тве́рдом ка́мени и основа́й по Твоему́ Боже́ственному ева́нгельскому гла́су, его́ же ни ве́тер, ни вода́, ни и́но что повреди́ти возмо́жет: благоволи́ ему́ в коне́ц привести́ся, и в нем жи́ти хотя́щих от вся́каго наве́та сопроти́внаго свободи́. Я́ко Твоя́ держа́ва, и Твое́ есть ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Боже Вседержитель, премудро сотворивший небеса и утвердивший землю в равновесии, Создатель и Творец всего мира! взгляни на раба Твоего [имя], предпринявшего в Твоей могущественной державе воздвигнуть дом для житья и совершить его закладку. Утверди этот дом на основе крепкого камня, так чтобы ему, по божественному Твоему евангельскому слову, не в силах был повредить ни ветер, ни вода, ни что иное. Благоволи, чтобы он был достроен до конца, и освободи намеревающихся жить в нем от всяких козней вражеских. Ибо Твоя держава и Твое Царство и сила и слава – Отца и Сына и Святого Духа, ныне и всегда и в веки вечные. Аминь.

Молитва на поселение в новом доме


Бо́же Спаси́телю наш, изво́ливый под сень Закхе́еву вни́ти и спасе́ние тому́ и всему́ до́му того́ бы́вый: Сам и ны́не зде жи́ти восхоте́вшия, и на́ми, недосто́йными мольбы́ Тебе́ и моле́ния принося́щия, от вся́каго вре́да соблюди́ невреди́мы, благословля́я тех зде жили́ще, и ненаве́тен тех живо́т сохраня́яй. Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со безнача́льным Твои́м Отце́м, и с пресвяты́м и благи́м и животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Боже, Спаситель наш, удостоивший войти под кровлю Закхея и сделавшийся спасением ему и всему дому его! Сам и ныне пожелавших жить здесь и приносящих Тебе через нас, недостойных, прошения и молитвы – сохрани неуязвимыми никаким вредом, благослови их житье здесь и сохрани их жизнь от злоумышлений. Ибо Тебе подобает всякая слава, честь и поклонение, с безначальным Твоим Отцом, и с пресвятым и благим и дающим жизнь Твоим Духом, ныне и всегда и в веки вечные. Аминь.

Молитва на нивах


Го́споди Бо́же наш, в нача́ле созда́ния Твоего́ сотвори́вый не́бо и зе́млю: и не́бо у́бо украси́вый вели́кими свети́лы, е́же просвеща́ти на земли́ и чуди́тися те́ми Тебе́ еди́ному Соде́телю и Влады́це тва́ри: зе́млю же украси́вый зла́ком и траво́ю и разли́чием се́мен, се́емых по ро́ду, и всю, цве́ты вообрази́в в благоукраше́ние, благослови́л еси́ ю: Сам и ны́не, Влады́ко при́зри от свята́го жили́ща Твоего́ на стяжа́ние сие́ и благослови́ е: сохрани́ е неврежде́нно от вся́каго чарова́ния и обая́ния и вся́каго зла, опла́знства же лука́ваго и кова́рства лука́вых челове́к: и даждь ему́ приноси́ти плоды́ во вре́мя, испо́лнены благослове́ния Твоего́: и вся́каго зве́рия и га́да, червь же и му́хи и ржу, зной и вар, и безго́дныя ве́тры, вред нанося́щыя, отжени́ от него́. Я́ко освяти́ся и просла́вися пречестно́е и великоле́пое и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Господи Боже наш, в начале творчества Твоего создавший небо и землю! Небо Ты украсил светилами, чтобы они светили на землю, а через них возбуждалось бы удивление к Тебе, единому Творцу и Владыке твари; землю же Ты украсил злаками и травою и пестротою полей, засеянных каждое особым родом семян; Ты убрал ее всю красотою цветов и благословил. И ныне, Владыка, взгляни Сам на эту ниву со святого жилища Твоего, и благослови ее, и сохрани от всякого чаровства и волхвования, всякаго зла, от злого любопытства и коварства злых людей; и дай ей принести во́-время плоды, исполненные благословения Твоего. Отгони от нее всякого зверя и гада, червей и мух, ржавчину, зной и засуху и безвременные ветры, приносящие вред. Ибо свято и прославлено всепочитаемое и величественное имя Твое, Отца и Сына и Святого Духа, теперь, всегда и в веки вечные. Аминь.

* * *

37

На вопрос Пилата: что есть истина? Иисус Христос ответа не дал. И теперь некоторые недоуменно предлагают друг другу тот же вопрос, ссылаясь на молчание Господа перед Пилатом и забывая, что ясный ответ на него дан был Спасителем ранее: «Я есмь путь и истина и жизнь». Ин. 14:6.


Источник: Молитвы и песнопения православного молитвослова (для мирян), с переводом на русский язык, объяснениями и примечаниями Николая Нахимова. Санкт-Петербург, Синодальная типография, 1912 г.

Комментарии для сайта Cackle