В Церкви существует Требник - сборник различных чинов (последований) на разную потребность. Там и крещение и освящение. Предполагается, что требы осуществляются иереем.
Если окропляете дом без священика, то пойте тропарь Кресту, этого для мирян достаточно: "Спаси Господи люди Твоя и благослови достояние Твое, победы на сопротивное даруя, и Твое сохраняя Крестом твое жительство"
Но по возможности, пригласите батюшку, чтоб освятил жилище.
Можно петь тропарь Кресту "Спаси, Господи, люди Твоя..." или празднику по календарю. Можно по подобию водосвятия петь следующие стихиры:
Глас 4: Исто́чник исцеле́ний иму́ще, святи́и безсре́бреницы, / исцеле́ния подава́ете всем тре́бующим, / я́ко преве́лиих дарова́ний сподо́бльшиися / от приснотеку́щаго Исто́чника, Спа́са на́шего. / Глаго́лет бо к вам Госпо́дь, / я́ко единоревни́телем апо́стольским: / се дах вам власть на ду́хи нечи́стыя, / я́коже тех изгони́ти, / и цели́ти вся́кий неду́г и вся́кую я́зю. / Те́мже в повеле́ниих Его́ до́бре жи́тельствовавше, / ту́не прия́сте, / ту́не подава́ете, / исцеля́юще стра́сти душ и теле́с на́ших.
Слава, и ныне, глас тойже: При́зри на моле́ния Твои́х раб, Всенепоро́чная, / утоля́ющи лю́тая на ны воста́ния, / вся́кия ско́рби нас изменя́ющи, / Тя бо еди́ну тве́рдое и изве́стное утвержде́ние и́мамы / и Твое́ предста́тельство стяжа́хом, / да не постыди́мся, Влады́чице, Тя призыва́ющии. / Потщи́ся на умоле́ние Тебе́ ве́рно вопию́щих: / ра́дуйся, Влады́чице, все́х по́моще, ра́досте и покро́ве, / и спасе́ние душ на́ших.
Влады́чице, приими́ моли́твы рабо́в Твои́х / и изба́ви нас от вся́кия ну́жды и печа́ли.